تاماریلو (هر عدد)

فروش گوجه درختی یا گجیل
  • عدد
نا موجود
45,000 تومان

ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن به سراسر کشور در کمترین زمان و بالاترین کیفیت و تازگی
پرداخت در محل
پرداخت در محل
تنها در استان های دارای نمایندگی رسمی میوه باران
ضمانت عدم تطابق
ضمانت عدم تطابق
ضمانت تطابق تمامی محصولات با تصاویر
 ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت در صورت مغایرت محصول ۲ ساعت پس از تحویل (درصورت استفاده یا برش محصولات از بازگشت محصول معذوریم)

میوه ای هم نژاد با گوجه فرنگی بوده و به اندازه گوجه فرنگی نیز مصرف دارد. این میوه در اکوادور، پرو و کلمبیا رشد می کند و طعم شبیه میوه Passion دارد.در سال1970نام tamarillo در نيوزيلند به عنوان نام تجاري اين ميوه تصويب شد. اگر چه از منشاء خاصي نیست ، به طور کلی تصور می شود گوجه فرنگی درختي بومی آند در پرو و همچنین احتمالا شیلی ، اکوادور و بولیوی باشد.


خصوصیات ظاهری : تاماریلو درختی کوچک یا درختچه ای نیمه چوبی ،پر رشد و شکننده است . ریشه ها کم عمق بوده و ارتفاع 3 تا 5.5 متراست. به ندرت به اندازه 7.5 متر است. برگ ها همیشه سبز ، متناوب ، کم و بیش به شکل قلب در قاعده ظاهر می شود. خوشه هاي گل صورتی یا بنفش کمرنگ .رنگ پوست ميوه ممکن است بنفش ، قرمز خوني ، نارنجی یا زرد ، یا قرمز و زرد تیره باشد. رنگ شکوفه ها سفید تا صورتی بوده و زمان شکوفه دهی آن اواخر بهار / در اوایل تابستان. شاخ و برگ تاماریلو معطر و مخملی می باشد. انواع رنگ قرمز داراي کیفیت بالاتر و اندازه بزرگ تر مي باشد و بيشتر كشت مي گردند. میوه های زرد رنگ بدليل عطر و طعم فوق العاده مد نظر مي باشند.

گل درخت گوجه فرنگی معمولا خودگرده افشان است .گرده افشانی توسط زنبورها نيز موثر مي باشد. تاماریلو در 1 تا 2 سالگي شروع به ميوه دهي مي كند که 5 یا 6 سال اول باردهي تجاري نيست. در موقع رشد كامل 11 تا 12 سال ميوه تجاري مي دهد. پوست ميوه سفت و سخت است، میوه را می توان در مسافت های طولانی بدون آسيب حمل كرد. میوه آن شبیه تخم مرغ است و 4 تا 10 سانتیمتر طول دارد. رنگ آن از زرد و بنفش تا قرمز و بنفش متغیر است.میوه های قرمز ترش تر هستند و میوه های زرد و نارنجی شیرین تر هستند.


شرایط محیط رشد

تاماریلو ميوه اي گرمسیری و نیمه گرمسیری است و به مقدار متوسط آب نیاز دارد . در اکوادور در ارتفاع 1،525-3،050 متر كشت مي شود. درخت ریشه هاي کم عمقي دارد و حفاظت از باد لازم است .شاخه های آن به راحتی توسط باد شکسته مي شوند، به ویژه هنگامی که داراي میوه است. گوجه فرنگی درختي می تواند خاکهاي فشرده و متراكم با تهويه کم را تحمل کند. این درخت نیاز به خاک حاصلخيز و نوردارد. رشد مطلوب نيازمند خاک عمیق و زهكشي شده دارد.غرقاب بودن حتی برای چند روز ممکن است درخت را بکشد. گوجه فرنگی درختي نمی تواند خشکسالی طولانی مدت را تحمل كند. استفاده از مالچ در حفظ رطوبت در دوره رويشي بسیار مفید است .

 

ارزش غذایی میوه تاماریلو

 

 میوه های "تاماریلو" تخم مرغی شکل به طول ۱۰-۴ سانتیمتر و به رنگ های زرد ، نارنجی ، قرمز تا ارغوانی دیده می شوند که اغلب با نوارهای طولی تیره ای مزیّن شده اند. میوه های قرمز رنگ از ترشی (acetous) بیشتری برخوردارند درحالیکه میوه های زرد و نارنجی شیرین ترند. گوشت میوه "تاماریلو" بافت سفتی دارد و حاوی دانه های بیشتر و بزرگتری نسبت به گوجه فرنگی های معمولی می باشند. این میوه ها سرشار از انواع ویتامین ها و عنصر آهن هستند امّا کالری کمی در حدود ۴۰ کالری به ازای هر میوه تولید می کنند که برای رژیم های غذایی کم کالری توصیه می گردند.

الف) دارای مقدار چربی اندکی است لذا انرژی کمی تولید می کند.— میوه "تاماریلو" سرشار از ویتامین ها ، عناصر معدنی و آنتی اکسیدان ها است چنانکه آنرا بخوبی می توان با سایر میوه ها و سبزیجات مرسوم قیاس نمود. یک گزارش تحقیقی در رابطه با ترکیبات موجود در میوه "تاماریلو" نشان می دهد که :

ب ) کربوهیدرات های کمی دارد و آنها اصولاً بحالت فیبر موجودند.

پ ) سرشار از پتاسیم ولی از نظر سدیم فقیرند لذا برای رژیم های غذایی لاغری مطلوبند.

ت ) حاوی بسیاری از عناصر غذایی میکرو از جمله مس و منگنز است که برای سلامتی انسان مهم هستند.

ث ) منبع مناسبی از فیبر محسوب می شوند.

ج ) مخزن شایسته ای از ویتامین های A ، B6 و C می باشد گواینکه به مقدار جزئی از ویتامین E و تیامین بهره مندند.

 

 

کاربردهای غذایی میوه تاماریلو

 

  • ارقام زرد رنگ میوه "تاماریلو" مزه شیرین تری دارند چنانکه از نظر مزه مشابه انبه و زردآلو تلقی می گردند. ارقام قرمز رنگ "تاماریلو" با گستردگی بیشتری در جهان پرورش می یابند. ارقام قرمز و ارغوانی "تاماریلو" در اولویت واردات توسط کشورهای اروپایی قرار دارند. آنها با وجود مزه ترش تری که دارند، از محبوبیت بیشتری توسط مشتریان برخوردار هستند. این میوه ها نسبتاً ترش مزه (tart) هستند و مزه ثانویه بیشتری در دهان باقی می گذارند.
  • گیاه "تاماریلو" در نیمکره شمالی اغلب بوفور در ماه های جولای تا نوامبر (حدود ۶ ماه) در دسترس قرار دارند. میوه های زودرس نسبتاً شیرین ترند و طعم گس و قابض (astringent) کمتری ایجاد می کنند. این میوه باوجودیکه در ایالت کالیفرنیا بعمل می آید امّا اکثر میوه هایی که در سوپرمارکت های آمریکا عرضه می شوند، از نیوزیلند وارد می گردند. مهمترین کاربردهای غذایی میوه گوجه فرنگی درختی بقرار زیر هستند :

الف) میوه های "تاماریلو" در بسیاری موارد تبدیل به کمپوت می شوند.

ب ) در کلمبیا ، اکوادور ، پاناما و بخش هایی از اندونزی نظیر سوماترا اقدام به اختلاط گوشت میوه "تاماریلو" با آب و شکر می کنند و عصاره ای گوارا فراهم می سازند.

پ ) گیاه "تاماریلو" را در کشور نپال غالباً در تپه ماهورها کشت می کنند و از میوه های زرد رنگش جهت تهیّه ترشی و چاشنی غذایی تند (chutney) استفاده می کنند و همچنین بجای گوجه فرنگی در تهیّه ادویه "کاری" (curry) مصرف می شود.

ت ) میوه "تاماریلو" را که در اکوادور با نام "Tomate de arbol" می شناسند، با فلفل قرمز (chili) مخلوط نموده و سُس تند فراهم می سازند که در تدارک غذاهای سنتی منطقه "آند" کاربرد دارد.

ث ) گوشت میوه "تاماریلو" مزه ای تند با درجاتی از شیرینی دارد و آنرا می توان با میوه هایی نظیر : کیوی ، گوجه فرنگی ، گواوا و "پاسیون فروت" مقایسه نمود. پوست میوه گوجه فرنگی درختی و گوشت متصل به آن (peel) مزه ای تلخ دارند بنابراین معمولاً بصورت خام مصرف نمی گردند.

ج ) میوه های "تاماریلو" سرشار از "پکتین" (pectin) هستند لذا از ویژگی مطلوبی جهت تهیّه انواع مرباها و کنسروها (preserves) برخوردارند درحالیکه اگر بخوبی تیمار نشوند، بزودی اکسیده شده و رنگ آنها زائل می گردد. اصولاً ارقام زرد رنگ از خصوصیات صنعتی بهتری برخوردارند (۴).

چ ) از مهمترین شیوه های مصرف میوه "تاماریلو" بصورت خام این است که ابتدا آنرا به دو نیم تقسیم نموده سپس بخش داخلی میوه را با قاشق خارج می سازند آنگاه مقداری شکر به پالپ حاصله می افزایند و بعنوان صبحانه مصرف می کنند. پالپ مزبور را همچنین می توان همراه با بستنی وانیلی سرو نمود. آنها را با پوره سیب و یا کیک پنیر نیز میل می کنند. پالپ میوه "تاماریلو" حاوی بذور ، گوشت آبدار لزج با مزۀ ترش و شیرین است.

ح ) میوه های "تاماریلو" را نظیر گوجه فرنگی با حرارت بسیار کم به مدت ۱۵-۱۰ دقیقه کباب می کنند و با انواع ادویه ها نظیر نمک و فلفل تناول می نمایند.

خ ) از میوه "تاماریلو" در تهیّه ساندویچ و سوپ و یا همراه با کباب بهره می جویند.

د ) قطعات میوه "تاماریلو" را با تکه های پنیر مخلوط نموده و بعنوان غذای حاضری بر سر سفره می آورند.

منبع :

delgarm.com

سایر مشخصات محصول

طبع : سرد
ویتامین :
املاح معدنی :
خواص : زیاد
ضرر :
شهر/کشور : آمریکا
بهبود بیماری : موثر است
هیچ نظری ارسال نشده

نوشتن نقد و نظر

تاماریلو (هر عدد)

تاماریلو (هر عدد)

فروش گوجه درختی یا گجیل

نوشتن نقد و نظر