تمبر هندی

فروش تمبر هندی بسته بندی شده
 • بسته
 • ترش
 • شیرین
 • ملس
نا موجود
55,000 تومان

ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن به سراسر کشور در کمترین زمان و بالاترین کیفیت و تازگی
پرداخت در محل
پرداخت در محل
تنها در استان های دارای نمایندگی رسمی میوه باران
ضمانت عدم تطابق
ضمانت عدم تطابق
ضمانت تطابق تمامی محصولات با تصاویر
 ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت در صورت مغایرت محصول ۲ ساعت پس از تحویل (درصورت استفاده یا برش محصولات از بازگشت محصول معذوریم)

حتما شما هم وقتی برای خرید به میوه‌ فروشی ‌ها و یا سوپرهای بزرگ میوه می ‌روید، بالای قفسه میوه‌ ها جعبه‌ هایی شده ‌اند و در دو نوع ترش و شیرین عرضه می ‌شوند. این نوع بسته بندی تمبرها خیلی ‌وقت است که به کشورمان آمده‌ اند. پیش از این، آن ها را فقط در بسته ‌‌های کوچک ‌تر و به قول معروف تمبرهندی‌ های گوشتی که البته نمک هم به‌ عنوان افزودنی به آن ها اضافه می‌ شد، می ‌دیدیم. در حالی که امروزه محتویات بسته ‌های قرمز رنگ جای انواع قدیمی را گرفته ‌اند و به دلیل طعم خوشایند شان بسیاری از ما، آن ها را نه فقط به تنهایی و به عنوان یک میان وعده بلکه در طبخ غذاهای مان نیز به کار می ‌بریم.

 

اما بیایید با خواص این میوه و نحوه ی مصرف بهتر آن، بیشتر آشنا شویم. دکتر محمد حسین صالحی سورمقی، استاد دانشکده داروسازی دانشگاه تهران و متخصص در زمینه گیاهان دارویی درباره ویژگی‌ های این میوه به نکات جالبی اشاره کرده‌ اند که مطالعه ‌شان خالی از لطف نیست.

 

قبل از هر چیز باید بگوییم که درخت تمبر هندی بسیار آهسته رشد می‌ کند و عمری طولانی دارد. دکتر صالحی در مورد ویژگی ‌های این گیاه می‌ گوید: "تمبرهندی درختی است مرتفع و بلند که ابتدا در هندوستان و آفریقای شمالی رویش داشته است ولی امروزه به علت موارد استفاده‌ فراوان در اکثر مناطق گرم نیز کشت می ‌شود.

 

این درخت از خانواده‌ نخودها و شبیه باقلا به شکل غلاف و نیام بوده و با کمی خمیدگی همراه است. این غلاف ‌ها 10 سانتی ‌متر طول داشته و در هر یک از آن ها بین 3 تا 10 دانه قرار دارد که البته خوردن گوشت اطراف این دانه‌ ها برای ما لذت بخش است؛ به این ترتیب که ابتدا پوست آن را کنده و محتویات نرم دور دانه‌ ها خورده می ‌شود. شاید باور نکنید اما در ایران، این درخت در استان‌ های هرمزگان و سیستان و بلوچستان پرورش می ‌یابد. همان طور که گفتیم، آب و هوای مناسب کشت تمبرهندی اقلیم گرم و مرطوب است و در مناطقی که دارای این آب و هوا باشند، تمبرهندی را می‌ توان، به راحتی پرورش داد."

 


چه خواصی دارد؟

دکتر صالحی درباره خواص این میوه می ‌گوید: "مهم ‌ترین مواد شناخته‌ شده موجود در تمبرهندی ترکیبات اسیدی از جمله اسید سیتریک، مالیک و تارتاریک و مواد معدنی نظیر پتاسیم و کمی پکتین است. در پوست درخت تمبرهندی نیز مقداری تانن وجود دارد و سرشاخه ‌های جوان و سبز این درخت دارای مقادیر زیادی ویتامین‌ های گروه B است."

 

این متخصص در ادامه می ‌افزاید: "از قدیم معتقد بودند که تمبرهندی مثل یک ‌ملین و مسهل عمل می ‌کند اما تحقیقات سال‌ های اخیر اثرات دیگری را برای آن به اثبات رسانده اند از جمله این که خاصیت ضد درد، ضد باکتریایی و ضد ویروسی داشته و برای از بین بردن انگل ‌ها و کرم‌ های بدن توصیه می ‌شود. علاوه بر تمامی خواص یاد شده، این میوه یک اشتها‌آور بوده و منبعی از آنتی ‌اکسیدان ‌ها نیز به حساب می ‌آید. ایشان در ادامه اضافه می‌ کند که خوردنش به همراه غذا به هضم آن کمک می ‌کند. به علاوه مصرفش برای کاهش تهوع کمک ‌کننده بوده بنابراین اضافه کردن آن به غذا به خصوص در وعده غذایی افرادی که مشکل گوارشی دارند، توصیه می ‌شود."

 

 

پیش از این گفتیم که تمبرهندی آنتی اکسیدان دارد. دکتر صالحی در این باره می ‌گوید، این میوه حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای کاروتن، ویتامینC و برخی فلاونوئیدها است. به طوری که می ‌تواند جایگزین خوبی برای ویتامینC در افرادی باشد که دچار کمبود این ویتامین هستند اما فراموش نکنید که خشک شده ی این میوه دارای مقادیر کمتری از این ماده مغذی است.

 

اگر زیاد سرما می‌ خورید، می‌ توانید برای کاهش دفعات بیماری و بهبودی سریع ‌تر، در میان وعده‌ های تان تمبرهندی میل کنید. در ضمن، اگر دچار گلودرد شده ‌اید، می‌ توانید تمبرهندی را در آب حل کرده و قرقره کنید تا درد گلوی تان به سرعت بهبود یابد.

 

این متخصص اضافه می ‌کند که بسیاری از اختلالات گوارشی از جمله اختلالات صفراوی با مصرف تمبرهندی برطرف می ‌شود و افرادی که کلسترول خون ‌شان بالا است، می ‌توانند برای کاهش چربی خون شان تمبرهندی بخورند. بنابراین، برای داشتن قلب سالم عادت به خوردن تمبر هندی ‌های خشک شده به دلیل نداشتن حتی مقدار جزیی نمک، به افراد مستعد به خصوص میانسالان پیشنهاد می‌ شود.

 


تمبرهندی؛ مستقیم یا غیرمستقیم؟

شما دوست دارید تمبر هندی را چطور میل کنید؟ دکتر صالحی می ‌گوید: "تمبرهندی را می ‌توان به دو طریق مصرف کرد. در واقع نحوه استفاده از آن به طور مستقیم و غیرمستقیم است.

 

بعضی از افراد که خوراکی ‌های ترش را بیشتر می‌ پسندند، آن را به طور مستقیم مصرف می‌ کنند اما می ‌توان به عنوان طعم‌ دهنده و ترش ‌کننده در بسیاری از غذاها هم از آن استفاده کرد. به این منظور باید تمبرهندی را در آب خیسانده و سپس آن را صاف کرد و پس از جدا کردن هسته، آن را خورد." یادتان نرود که می ‌توان فیبرها و آوند های چوبی که در قسمت خوراکی این میوه دیده می ‌شوند را جدا کرد اما در صورت مصرف،‌ مشکلی برای فرد به وجود نخواهد آمد.

 

همان ‌طور که می ‌دانید هر ماده غذایی می ‌تواند در مراحل مختلف اعم از جمع ‌آوری، تهیه و بسته ‌بندی آلوده شود اما از آن جا که این میوه خود یک ضد میکروب است احتمال آلودگی در آن بسیار پایین است بنابراین با خیالی راحت آن را وارد میان وعده‌های روزانه ‌تان کنید.

خواص بیشتر

Tamarind nutrition facts

Sweet and tangy, tamarind is one of the widely used spice-condiments found in every South-Asian kitchen!

Botanically, the tree is among the large tropical trees belonging to the family of Fabaceae, in the genus: Tamarindus.Scientific name: Tamarindus indica.tamarind fruits in a tamarindus indica tree
Tamarind pods. Note for brown color fruits (pods) hanging down from a branch. 
Photo courtesy: treesftf.Tamarindus indica, tamarind tree
Tamarind tree (Tamarindus indica).

Tamarinds are evergreen tropical trees native to Africa. They grow throughout tropical and subtropical regions of Africa, South Asia, South America and Caribbean islands for their fruits.

It is a large tree with long, heavy drooping branches, and dense foliage. The completely grown-up tree might reach up to 80 feet in height. During each season, curvy, bean-shaped fruit pods cover all over its branches in abundance. Each pod has a hard, outer coat (shell) encasing beaded, deep brown, soft pulp. The fruit flesh in turn envelopes around 2-10 hard, dark-brown seeds. Inside the shell, this edible fruit pulp is held together by extensive fiber network that runs its entire length from pedicle to the tip.

Health Benefits of Tamarind

 • Tamarind fruit contains certain health benefiting essential volatile chemical compounds, minerals, vitamins and dietary fiber.

 • Its sticky pulp is a rich source of non-starch polysaccharides (NSP) or dietary fiber such as gums, hemicelluloses, mucilage, pectin, and tannins. 100 g of fruit pulp provides 5.1 or over 13% of dietary fiber. NSP or dietary fiber in the food increases its bulk and augments bowel movements thereby help prevent constipation. The fiber also binds to toxins in the food thereby help protect the colon mucosa from cancer-causing chemicals.

 • Also, dietary fibers in the pulp bind to bile salts (produced from cholesterol) and decrease their reabsorption in the colon; thereby help in expulsion of “bad” or LDL cholesterol levels from the body.

 • While lemon composes citric acid, tamarind is rich in tartaric acid. Tartaric acid gives the sour taste to food besides its intrinsic activity as a potent antioxidant. (Antioxidant E-number is E334). It, thus, helps the human body protect from harmful free radicals.

 • Tamarind fruit contains many volatile phytochemicals such as limonene, geraniol, safrole, cinnamic acid, methyl salicylate, pyrazine, and alkyl­thiazoles. Together, these compounds account for the medicinal properties of tamarind.

 • This prized condiment spice is a good source of minerals like copper, potassium, calcium, iron, selenium, zinc and magnesium. Potassium is an important component of cell and body fluids that helps control heart rate and blood pressure. Iron is essential for red blood cell production and as a co-factor for cytochrome oxidasesenzymes.

 • Further, it is also rich in many vital vitamins, including thiamin (36% of daily required levels), vitamin-A, folic acid, riboflavin, niacin, and vitamin-C. Much of these vitamins plays antioxidant as well as co-factor functions for enzyme metabolism in the human body.

Medicinal uses of Tamarind

 • Its pulp has been used in many traditional medicines as a laxative, digestive, and as a remedy for biliousness and bile disorders.

 • This spice condiment is also used as an emulsifying agent in syrups, decoctions, etc., in different pharmaceutical products.

Selection and storage

tamarind pods
Tamarind pods. Note for brown color, tart and sweet-flavored pulp enclosed inside a semi-hard shell.

Fresh tamarind pods are available in late spring and early summer seasons. However, processed tamarind types like compressed tamarind blocks, ready-to-use slices, paste, concentrates, balls, etc., can be more readily available in the condiment stores and spice markets.

Choose fresh unbroken pods packed in boxes. If you are purchasing processed form, buy the product from a well reputed authentic brand. Avoid old, desiccated pulp, or off-smelling products.

Once at home store the pods or pulp inside the refrigerator where it will stay fresh for several months.

Culinary uses

tamarind sauce
Tamarind and chili pavlova. 
Photo courtesy: Rc

Delicately sweet and sour, tamarind is one of the most sought-after ingredients in Indian, Middle Eastern and South-East Asian cooking. In some Indian households, its pods are cut open, and fresh pulp is used as and when required. After loosening pulp by pounding it with “wooden stick” kept at home especially for the same purpose, its seeds are then manually removed. One may also use a paring knife to separate seeds.

In general, a small portion of the pulp is soaked in half a cup of warm water for about 10 minutes. Swirl the pulp with your fingers so that it is dissolved evenly in water to prepare a thin sauce. Strain the juice through a filter or thin cloth sieve before using in cooking.

Here are some serving tips:

 • Tamarind is a common ingredient all over India and South-East Asia in curries, “rasam,” chutneys, as well as in vegetable and lentil recipes.

 • The pulp is also favored in “hot and sour” soups as well in marinades.

 • The juice made of tamarind pulp with the addition of dates, sugar, honey, cardamom, cloves, and coriander seeds are a refreshing drink marketed in different parts of the world.

 • Its pulp is also employed in confectionaries as a solidifying agent.

Safety profile

Tamarind has no known reported cases of allergic or toxicity and may be safely used in pregnancy and nursing mothers.

(Medical Disclaimer: The information and reference guides on this website are intended solely for the general information for the reader. It is not to be used to diagnose health problems or for treatment purposes. It is not a substitute for medical care provided by a licensed and qualified health professional. Please consult your health care provider for any advice on medications.)

سایر مشخصات محصول

رژیمی :
طبع : سرد
ویتامین :
املاح معدنی :
خواص : در ادامه توضیحات
ضرر : کم
دیابتی : متناسب
خون : رقیق میکند
تصفیه خون : مفید است
کلسترول : پایین می آورد
بهبود بیماری : موثر است
هیچ نظری ارسال نشده

نوشتن نقد و نظر

تمبر هندی

تمبر هندی

فروش تمبر هندی بسته بندی شده

نوشتن نقد و نظر