گیاه گوشتخوار حشره خوار (ونوس)

فروش گیاه گوشتخوار حشره خوار (ونوس) |
  • طول ساقه 2 الی 3 سانتی متر
  • طول ساقه 3 الی 4 سانتی متر و عرض تله 0.5 الی 1 سانتی متر
  • (نژاد بیگ موس) طول ساقه 3 الی 5 سانتی متر و طول تله 1 الی 2 سانتی متر
  • (نژاد قرمز رنگ) طول ساقه 3 الی 4 سانتی متر و عرض تله 1 سانتی متر
  • (گیاه بالغ) طول ساقه 4 الی 6 سانتی متر و عرض تله 1.5 الی 2.5 سانتی متر
  • (گیاه بالغ نژاد بیگ موس) طول ساقه 4 الی 6 سانتی متر و عرض تله 2 الی 3 سانتی متر
موجود
40,000 تومان

ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن به سراسر کشور در کمترین زمان و بالاترین کیفیت و تازگی
پرداخت در محل
پرداخت در محل
تنها در استان های دارای نمایندگی رسمی میوه باران
ضمانت عدم تطابق
ضمانت عدم تطابق
ضمانت تطابق تمامی محصولات با تصاویر
 ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت در صورت مغایرت محصول ۲ ساعت پس از تحویل (درصورت استفاده یا برش محصولات از بازگشت محصول معذوریم)

در دنیا 450 گونه گیاه گوشتخوار متعلق به 15 جنس و شش خانواده وجود دارد. گیاهان گوشتخوار برای جبران خاک‌ ضعیف و عاری از مواد غذایی مورد نیازش، باید از حشرات تغذیه کند.این گیاهان به خاطر منحصر به فرد بودن در اکثر کشورهای جهان طرفداران بسیاری دارد.

گیاه ونوس حشره خوار یکی از انواع گیاهان گوشتخوار است، این گیاه کوچکی است که اندازه آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند برگهای این گیاه بدون ساقه بوده و مستقیمأ از روی زمین خارج میشود و شامل یک پهنک کشیده باله دار که در انتها پهن شده و تشکیل دو پهنک جداگانه به طول در حدود 2 سانتیمتر می دهد .این پهنک های کوچک می توانند در طول رگبرگ اصلی تا شود .

حشرات بخاطر بو و رنگ این گیاه گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می شوند.شکار انرژی زیادی از این گونه‌ی گیاهی می‌گیرد. به همین دلیل، این گیاه باید بتواند طعمه‌ی واقعی و باارزش را تشخیص دهد. اینکه دقیقا چگونه طعمه‌ی واقعی را از اشیای غیرقابل هضم تشخیص می‌دهد، تاکنون یک راز باقی مانده بود.طریقه ی شکار توسط ونوس حشره خوار به این صورت است سه کرک در وسط تله این گیاه وجود دارد که در صورت تماس حشره با محرک های براق آن ، بسته خواهد شد و تا هضم شدن حشره بسته خواهد ماند. باید توجه داشت که حتی اگر حشره به دو کرک برخورد کند اتفاقی نمی افتد و باید هم زمان سه کرک تحت تماس قرار بگیرند، چرا که ونوس حشره خوار اهل ریسک نیست و ترجیح می دهد که به طور مطمئن طعمه را گیر بیاندازد.
زمانی که حشره باین موهای حساس برخورد کند پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده و حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتریها باعث هضم حشره میشوند .
پس از 5 تا 15 روز گاهی 30 روز درهای زندان به آهستگی باز میشود ، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی دیده می شود پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگهای جدیدی می روید .

ونوس حشره خوار

 

انواع ونوس حشره خوار

گیاه شناسان هنوز هم مشغول کار کردن روی شناسایی گونه های مختلف ونوس حشره خوار هستند و تا کنون تنها تعدادی از آنها را کشف کرده اند مثل: آکای ریو (Akai Ryu ) که تله‌هایی بزرگ و به رنگ قرمز – خرمایی دارد.

 

نحوه نگهداری و پرورش ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار

 

نور ونوس حشره خوار

این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند، اگر حداقل  ۴ ساعت نور مستقیم به این گیاه بتابد رشد مناسبی خواهد داشت. البته باید توجه کرد که نور مستقیم در شرایطی به گیاه بتابد که آفتاب داغ و پرحرارت نباشد یعنی در ماه‌های گرم سال مکان گیاه را باید به گونه‌ای انتخاب نمود (همانند پنجره‌های غربی و یا شرقی ساختمان)  که در ساعات اولیه روز از نور مستقیم بهره‌مند شوند.اگر نور طبیعی کافی در محیط نگهداری این گیاه وجود ندارد رشد خوبی نخواهد داشت و در چنین شرایطی می‌توان از منابع نور مصنوعی همانند لامپ‌های فلورسنت سرد (لامپ‌های مهتابی با نور سفید) برای تأمین نیاز نوری این گیاهان استفاده کرد.با قرار دادن این گیاه زیر چراغ مطالعه با لامپ مهتابی بافاصله ی 20 سانتی متری میتوانید نور مورد نیاز را تامین کنیو و گیاه رشد خوبی خواهد داشت . نور زیاد و خوب بعدادها باعث سرخ شدن کف تله ها میشه.

           

آبیاری ونوس حشره خوار

این گل ریشه های سیاه و کرک داری داره ریشش با گلهای دیگه فرق داره و درکل این گل به آب سنگین حساسه، به کربنات و بی کربنات ها و کلر و سدیم و غیره حساسه و زود برگها زرد و سیاه میشه. به هیچ عنوان از آب لوله کشی شهر استفاده نکنید. که بدلیل دارا بودن املاح بالا، باعث مرگ گیاه می شود.

گیاه ونوس خوار باید همیشه دارای رطوبت باشد. گلدان را غرق در آب نکنید. اما بستر خاک همیشه مرطوب باشد. بهتر است جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه یک زیر گلدانی یا ظرف مناسب حاوی آب مقطر در زیر گلدان قرار دهید .ابی که ریختید تو زیرگلدونی باید تموم بشه بعد دو روز صبر کنید و دوباره پرش کنید.

در طی فصل رشد خاک گلدان را باید همواره مرطوب نگه داشت که البته این به معنی خیس و گل آلود بودن خاک نیست. یعنی خاک باید زهکش بسیار خوبی داشته باشد به نحوی که با آبیاری، آب اضافه به خوبی تخلیه شود اما رطوبت مناسب را نیز در خود نگه دارد. زمانی که از بین رفتن رطوبت سطح خاک مشاهده شد باید نسبت به آبیاری اقدام کرد.

 

دمای ونوس حشره خوار

 این گیاه بومی مناطق شرقی ایالات متحده هستش، و توی اون منطقه چون در نیمکره شمالی و درعرض های جغرافیایی  بالا قرار دارد هوای نسبتا خنک لازم دارد، دمای ایده آل و مناسب رشد گیاه ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد. این گیاهان در دمای ۷ الی ۳۶ درجه سانتی‌گراد می‌توانند رشد کنند. هر مقدار که دمای محیط بیشتر باشد باید مراقبت بیشتری از نظر آبیاری و غبار پاشی انجام داد و یا در مکانی قرار داد که از نور مستقیم در صبح زود برخوردار باشد در ساعات گرم روز از سایه بهره‌ مند باشد.

 

رطوبت ونوس حشره خوار

این گل نیاز رطوبتی بالایی داره در صورت خشکی زیاد، تله ها بسته شده و گیاه خشک میشه و وارد فاز استراحت میشه.این گیاه بسیار رطوبت دوست است برای تامیین رطوبت میتوانید داخل یه تراریوم نگهداری کنید یا اینکه یه لیوان یه بار مصرف روی سرش بزارند که رطوبت داخلش بمونه از دستگاه های بخار ساز سرد هم میتوانید استفاده کنید.

 

خاک ونوس حشره خوار

مهمترین بخش این گل خاکش هستش، اولا این گل در طبیعت توی باتلاق هستش یا توی محیطی که دائما آب هست . معمولا خاکش سیاه رنگ و هوموسی هم هستش که باید همین نکته رو در نظر داشت که گیاه ونوس در خاک‌هایی که از نظر نیتروژن و فسفر فقیر هستند می‌رویند و نیاز خود به این مواد را از طریق شکار حشرات و هضم مواد بدن حشرات تأمین می‌کنند. اگر گیاه را در خاکی غنی بکاریم و در کوددهی آن اصرار بورزیم نتیجه‌ای جز از بین رفتن تدریجی و به مرور گیاه نیست.

این گیاه به خاکی نسبتاً سبک نیاز دارد خاک مخصوص ونوس حشره خوار می تواند مخلوطی از یک قسمت پیت موس +یک قسمت پرلایت و یا دو قسمت شن + یک قسمت خاک معمولی و یا ۵ قسمت پیت موس + ۳ قسمت شن + ۲ قسمت پرلایت باشد.

 

تغذیه ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار

 

ونوس حشره خوار حشرات کوچک را می‌خورد. طعمه باید در زمان شکار زنده باشد. گیاه حشرات مرده را نمی‌خورد. حشره باید درون تله ونوس (تله دهان مانند) حرکت کند وگرنه گیاه نمی‌تواند حشره را مصرف و هضم کند. حشره باید به قدر کافی کوچک باشد تا به راحتی درون تله و دهان ونوس جا شود و ونوس بتواند تله را محکم ببندد تا باکتری‌ها به آن وارد نشوند. اگر ونوس را درون یک تراریوم در بسته کاشته اید، آسان ترین روش برای غذا دادن به آن انداختن یک حشره کوچک درون ظرف تراریوم است. در نهایت حشره به درون تله ونوس می‌افتد و توسط گیاه خورده می‌شود.

اگرچه گیاهان حشره خوار، گوشت خوار هستند اما می‌توانند تا مدت‌ها، یک یا دو ماه، هم بدون طعمه و غذا زنده بمانند. اگر آنها را در بیرون از خانه کاشته‌اید، خودشان به اندازه کافی غذا برای خوردن پیدا می‌کنند. اما اگر در درون خانه کاشته شده‌اند مجبور می‌شوید هر از گاهی خودتان به آنها غذا دهید.

 

 

تعویض گلدان

خاک گیاهان گوشتخوار باید هر سال تعویض شود. بهترین زمان برای تعویض خاک ونوس حشره خوار دقیقا بعد از خواب زمستانی است . این زمان تقریبا برابر با تاریخی بین 15 اسفند تا 15 فروردین است . گاهی ضعیف شدن خاک یا امراض مختلف و یا عوامل دیگر میتوانند دلیلی باشند تا در زمان های دیگر سال خاک را تعویض کنید . در این صورت هم نگران نباشید گیاهان گوشتخوار قوی تر از تصور ما هستند .

گلدان را برعکس کنید و یک دست خود را برای هدایت کردن خاک زیر گلدان بگیرید ،با ضربه زدن به گلدان و فشار دادن آن، خاک و گیاه درون آن را از داخل گلدان بیرون بیاورید .

سپس به آرامی و با احتیاط خاک های اطراف ریشه را جدا کنید سعی کنید آسیبی به ریشه ها نرسانید زیرا ریشه های ونوس بسیار ضعیف هستند . گیاه را در یک ظرف کوچک آب مقطر بیندازید و تکان دهید تا باقی خاک از آن جدا شود. در این مرحله میتوانید ونوس تان را تکثیر کنید. اگر گیاه شما به چند گیاه تقسیم شده باشد میتوانید آن ها را به آرامی از یکدیگر جدا کنید و در گلدان های جداگانه بکارید .

خاک جدید را داخل گلدان ریخته و با خودکار یا انگشت یا چوب یا ... یک سوراخ عمیق تا جایی که به ته گلدان برسید وسط خاک ایجاد کنید و آن را خوب باز کنید.

گیاه را با یک دست بگیرید و برگ های آن را رو با بالا جمع کنید ، و با دست دیگر به وسیله ی خودکار یا قلم یا ... به آرامی ریشه ی گیاه را به داخل سوراخ هدایت کنید و گیاه را تا مرز بین قسمت سفید و سبز آن درون سوراخ بگذارید و بعد خاک اطراف آن را سفت کنید.

 

زمستان گذرانی ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار

 

این گیاه در زمستان دوران رکود دارد  اگر این دوران را طی نکند بعد از چند فصل رشد و نموی مداوم ضعیف خواهد شد و از بین خواهد رفت. طول زمستان گذرانی به نظر می‌آید که آنها مرده اند چون برگ ها خشک می‌شوند و میریزند اما در واقع فقط دارند استراحت می‌کنند.در طی این دوران آبیاری باید در حدی باشد که مانع از خشک شدن خاک شود اما کمتر از میزانی است که در طی فصل رشد آبیاری می‌شود. در طی دوران استراحت گیاه را در مکانی قرار دهید که دما کمتر از صفر درجه سانتی‌گراد نشود و بخصوص شب بین صفر تا ۱۳ درجه باشد. اگر گیاه ‌تان را در تراریوم کاشته اید اجازه ندهید که دچار یخ زدگی شود چرا که هم امکان مرگ گیاه و هم امکان شکستن شیشه تراریوم وجود دارد.

 

تکثیر ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار

ازدیاد ونوس به دو صورت پیاز و بذر صورت می گیرد:

تکثیر از طریق پیاز

این گیاهان به مرور زمان به مجموعه‌هایی متراکم تبدیل می‌شوند که می‌توان زمانی که تمامی سطح را پر کرده‌اند نسبت به جداسازی پیاز اقدام کرد و سپس قسمت جدا شده را در مکانی جداگانه و مستقل کاشت کرد. عمل تقسیم معمولاً در بهار و تابستان انجام می‌شود

تکثیر از طریق بذر

دانه ها را در خاک مخصوص گیاهان گوشت خوار یا پیت سفید بکارید و آن ها را گرم و مرطوب نگه دارید تا جوانه بزنند.

یک تنگ شیشه ای یا تراریوم حاضر کنید و آن را با خاک مخصوص گیاهان گوشت خوار یا پیت سفید پر کنید.

سپس بذرها را در سطح خاک قرار دهید و بذرها را با لایه نازکی خاک (در حد ۳ میلی متر) بپوشانید. خاک را مرطوب نگه دارید. برای مرطوب کردن خاک از آب مقطر استفاده کنید. از آب‌های معمولی به دلیل داشتن املاح معدنی نمی‌توان برای آبیاری ونوس حشره خوار استفاده کرد.

دمای مناسب برای جوانه زنی بذر ونوس حشره خوار ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتی گراد است. در هر تنگ شیشه ای با قطر ۲۰ سانتی متر می‌توان ۱۰ عدد بذر بکارید و بعد از این که جوانه ها کمی رشد کردند آن‌ها را به ظرف های جدا منتقل کنید.

 

آفات و بیماری ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار

از بین آفات شایع این گیاه می‌توان به شته، کنه تارعنکبوتی و پشه‌های خاکزی و از بیماری‌های شایع می‌توان به سفیدک پودری و لکه برگی‌های باکتریایی و قارچی اشاره کرد. مصرف کودهای شیمیایی و یا به‌کارگیری حشراتی که برای گیاه بسیار بزرگ هستند می‌تواند منجر به پوسیدگی تدریجی این گیاه شود. این گیاهان به شدت به بیماری‌های قارچی حساس هستند پس باید در محیطی عاری از بیماری و حد امکان به دور از سایر گیاهان آپارتمانی نگهداری شود. در ادامه به عوامل بیماری زا این گیاه میپردازیم.

 

شته‌ها

شته‌ها معمولاً کوچک‌تر از آن هستند که بخواهند در چنگ ونوس مگس‌خوار گرفتار شوند و البته می‌توانند آسیب‌هایی را به گیاه وارد کنند. شته‌ها باعث انحراف برگ‌ها در تاج گیاه می‌شوند، اما نمی‌توانند گیاهتان را از بین ببرند. بهترین روش برای کنترل این است که گیاهتان را15 دقیقه تا نزدیک سر گلدان در آب مقطر غوطه‌ور کنید.گیاه را بیرون آورده و هفته‌ی بعد دوباره همین درمان را تکرار کنید. روغن‌های باغبانی و صابون‌های حشره‌کش هم می‌توانند هجوم شدید شته‌ها را کنترل کنند.در نر داشته باشید حشره کش بصور غیر مستقیم عمل شود .

 

مگس قارچ

مگس‌های قارچ بزرگسال معمولاً در نقش یک مزاحم برای ونوس مگس‌خوار ظاهر می‌‎شوند، اما لارو آن‌ها می‌تواند آسیب‌های تغذیه‌ایِ قابل توجهی را علی‌الخصوص در گیاهان جوان‌تر به وجود بیاورد. لارو مگس قارچ در داخل ساقه‌های گیاه پنهان شده و از برگ‌هایی که سطح خاک گیاه را مورد تماس قرار می‌دهند، تغذیه می‎‌کند. آسیب ریشه‌ای می‌تواند یک مشکل باشد و گیاهتان را در برابر عفونت بیماری‌های قارچی آسیب‌پذیر کند. کنترل طبیعی مگس‌های قارچ می‌تواند با استفاده از باکتری باسیلوس تورین‌‎جینسیس (Bt) انجام گیرد. آن را به صورت محلول وارد خاک می‌کنند تا لارو مگس را بکشد. مگس‌های قارچ، خاک‌های مرطوب و دارای تورب را برای رشد قارچی ترجیح می‌دهند، پس خاکتان را مرطوب نگه دارید، اما خیلی آن را خیس نکنید تا از جذب‌شدن این حشرات جلوگیری شود. 

 

کپک خاکستری یا قارچ

ونوس‌های مگس‌خوار در مقابل بسیاری از بیماری‌های قارچی و باکتریایی آسیب‌پذیر نیستند، اما کپک خاکستری می‌تواند مشکل‌ساز باشد، علی‌الخصوص اگر برگ‌ها به صورت مداوم مرطوب بمانند. کپک خاکستری بر روی ونوس همانند کپکی است که بر روی نان‌های کهنه ظاهر می‌شود، اما اولین نشانه‌ی آن، ظاهرشدن یک لکه‌ی ناشی از خیسی آب روی ساقه‌ها یا شاخ‌وبرگ ونوس می‌باشد. بخش‌های عفونتی گیاه بعدها خم شده و متلاشی خواهند شد. در شرایطی که رطوبت بالا است، یک پوشش خاکستری-قهوه‌ای یا تارها و تخم‌های قارچی توسعه پیدا خواهند کرد. شرایط سرد و مرطوب عفونت را تشویق می‌کند. تمیزکردن برگ‌های مرده و آثار مخروبه‌ی گیاه و همچنین دادن مقدار زیادی نور، گرما و چرخش هوای مناسب برای خشک‌ماندن برگ‌ها، می‌تواند از عفونت جلوگیری نماید. برای گیاهانی که تا کنون به کپک خاکستری دچار شده‌اند، می‌توانید بخش‌های عفونتی از گیاه و خاک را جدا کنید تا توسعه‌ی بیشتری پیدا نکنند.راه دیگر استفاده از قارچ کش است"

عفونت زدایی و استفاده از قارچ کش ها

مبتلا شدن گیاه به قارچ معمولا در اکواریوم یا تراریوم یا بطور کل فضای بسته بیشتر است تا فضای باز.در فضای باز این روند به دلیل جریان داشتن هوا کمتر صورت می گیرد.اگر روی خاک سطح سفید رنگی دید راههای مختلفی وجود دارد ابتدا میتوانید مقداری اب مقطر را در ظرفی که سطح آبمقطر  تا لبه گلدان باشد ریخته و محلول کاربندازیوم را به نسبت 1.5 در هزار (از مقدار پیشنهادی 2 در هزار کمتر) ریخته و گیاه را درون آن قرار داده و به مدت 10 دقیقه صبر کنید این عمل یک مزیتی که دارد این است که آفاتی مثل شته که درون خاک هستند نیز کشته می شود سپس آن را بیرون آورده و درجای با دمای مناسب 25 درجه قرار دهید تا آب خشک شود چون گیاه شما بخاطر ابدهی بیش از اندازه بخ این صورت شده و خوب نیست بیشتر از این خاک مرطوب باشد .این روند را مجددا 10 روز بعد انجام دهید.

راه دوم استفاده ازمحلول وتابل گوگردی با رقت دو در هزار تهیه کنید  و به گیاه و محیط اطراف آن اسپری کنید. می توانید از قارچ کش سیستمیک پنکونازول (از خانواده تری آزول ها) به شخصه این کار را تست کرده و نتیجه خوبی گرفتم

راه سوم و اصلی :اگر پیش پزشک رفته باشید بعضی از آنها داروی قوی تر را همیشه تجویز  میکنند آخرین نتیجه این است که خاک گیاه را تعویض نمایید به این صورت که خاک را با قارچ کش بنومیل یا کاربندازیوم(که بهتر است) ضدعفونی نمایید و کل خاک را تعویض کنید دقت فرمایید بهترین ترکیب پیت ماس شسته شده و یا ترکیب کوکوپیت و پرلیت به نسبت مساوی می باشد در نظر داشته باشید خاک ونوس باید فقیر باشد یعنی کود نداشته باشد

بهتر است برای از بین بردن قارچ ها و همچنین پیشگیری از رشد آنها از قارچ کش ها استفاده کرد ٬ برای این منظور هر دو هفته یک بار محلول وتابل گوگردی با رقت دو در هزار تهیه کرده و به گیاه و محیط اطراف آن اسپری کنید. می توانید از قارچ کش سیستمیک پنکونازول (از خانواده تری آزول ها) به همان شیوه ٬ ولی هر هفته دو مرتبه ٬ استفاده کنید . اثر پنکونازول بسیار عالی است ٬ همچنین گیاه را در برابر قارچ ها مقاوم کرده و عوارض کمتری برای گیاه دارد .

هیچ نظری ارسال نشده

نوشتن نقد و نظر

گیاه گوشتخوار حشره خوار (ونوس)

گیاه گوشتخوار حشره خوار (ونوس)

فروش گیاه گوشتخوار حشره خوار (ونوس) |

نوشتن نقد و نظر