پپرومیا چروک

فروش پپرومیا چروک |
  • عدد
موجود
65,000 تومان
تخفیف 15,000 تومان
50,000 تومان

ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن به سراسر کشور در کمترین زمان و بالاترین کیفیت و تازگی
پرداخت در محل
پرداخت در محل
اکنون تنها در اصفهان و ارومیه
ضمانت عدم تطابق
ضمانت عدم تطابق
ضمانت تطابق تمامی محصولات با تصاویر
 ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت در صورت مغایرت محصول ۲ ساعت پس از تحویل (درصورت استفاده یا برش محصولات از بازگشت محصول معذوریم)

plant.png معرفی:

نام علمی پپرومیا چروک Peperomia Caperata از خانواده Piperaceae بوده و زیستگاه آن برزیل می‌باشد. این گیاه در دو رنگ سبز و قرمز در بازار وجود دارد، پپرومیا چروک به دلیل زیبایی فراوان و سهولت در نگهداری و رشد کُندی که دارد طرفدار زیادی داشته و در منازل و مکان‌هایی که نور کم دارند مورد توجه قرار می‌گیرد. برگ‌های این گیاه بسیار ظریف و تُرد می‌باشد، هنگام جابجایی و نگهداری باید مراقب بود تا برگ‌های گیاه آسیبی نبیند، در غیر این صورت از زیبایی گیاه کاسته خواهد شد. بنابراین گیاه را در مکانی قرار دهید که از برخورد اشیاء با آن در امان باشد. این گیاه همچون دیگر اعضای خانواده خود قدِ کوتاهی دارد و ارتفاع آن نهایتاً ۲۵ الی ۳۰ سانتی‌متر می‌شود.

1.JPG

flowers.png  گل‌دهی:

گیاهِ پپرومیا چروک هم مثل برگ قاشقی در فصل رشد، گلی به نام آذین شاتون می‌دهد. این گل زیبایی خاصی نداشته و به نظر برخی از کارشناسان به جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی گیاه و حفظ شادابی آن می‌توان گل گیاه را به وسیله قیچی مناسب حذف نمود.

2.JPG

sprout.png شرایط نگهداری:

faucet.png  آبیاری:

به طور کلی بهترین آب برای آبیاری گیاهان، آبی است که مانده باشد. آب را درون ظرفی ریخته و اجازه دهید که ساعت‌ها (حتی اگر مقدور است ۱ یا ۲ روز) بماند، با این عمل کُلُر و فلوراید موجود در آب از بین رفته و اگر املاحی داخل آن بوده تَه نشین شده و از همه مهم‌تر دمای آب با دمای محیط یکسان می‌شود. پپرومیا چروک گیاه کم آبی است، اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمائید، این گیاه مقداری آب را داخل ساقه‌های خود ذخیره می‌کند، در هنگام آبیاری سعی شود آب با فاصله از طوقه گیاه به سطح خاک داده شود و آب روی برگ‌های گیاه ریخته نشود، در غیر این صورت طوقه و برگ‌هایِ گیاه، سیاه خواهند شد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر در آبیاریِ گیاه زیاده روی شود زمینه پوسیدگی ریشهِ گیاه و ایجاد بیماری‌های قارچی را فراهم خواهد کرد.

thermometer.png دما: 

بهترین دما جهت حفظ شادابی و رشد مطلوب پپرومیا چروک ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در کل این گیاه گرما را دوست دارد و سرما می‌تواند رشد پپرومیا چروک را متوقف کرده و حتی آن را از بین ببرد.

sun.png   نور: 

پپرومیا چروک نیاز نوریِ متوسطی دارد، نور غیر‌مستقیم برای رشد این گیاه مناسب بوده و قرار دادن پشت پنجره‌های جنوبی (رو به قبله) و شمالی مکانی مناسب برای نگهداری این گیاه می‌باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید که پپرومیا چروکِ قرمز نیاز نوری بیشتری نسبت به رنگ سبزِ آن دارد. از قرار دادن این گیاه در مقابل تابش مستقیم نور خورشید برای مدت طولانی و مخصوصاً در فصل تابستان خودداری کنید.

sprout2.png خاک:

پپرومیا چروک به خاک غنی با زهکشی عالی نیاز دارد، ترکیب خاک‌برگ، پیت‌ماس، ورمی‌کمپوست، پوکه با سایز مناسب (یا ماسه) برای گیاه مناسب می‌باشد.

drop.png رطوبت:

پپرومیا چروک رطوبت بالا را به راحتی می‌تواند تحمل کند، به همین دلیل برای استفاده در تراریوم گزینه مناسبی می‌باشد. گیاه جهت حفظ شادابی به حداقل رطوبتِ ۵۰ درصد نیاز دارد، و با رطوبت بالاتر هیچ مشکلی نخواهد داشت. برای تأمین این میزان رطوبت از دو روش زیر استفاده کنید:

checked.png  روش اول: دستگاه بخور سرد: با تهیه دستگاه بخور سرد و استفاده از آن می‌توان به راحتی رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم نمود.

checked.png  روش دوم: ریختن آب در زیر گلدانی: در این روش زیر گلدانی را از پوکه یا سنگ‌ریزه پُر کنید و سپس درون زیر گلدانی آب بریزید، باید به این نکته مهم توجه داشت که انتهای گلدان (زهکشی گلدان) از سطح آب فاصله داشته و خاک با آب تماس نداشته باشد، با انجام این روش تا حد زیادی رطوبت گیاه تأمین می‌شود.

به هیچ وجه بر روی برگ‌های گیاه آب اسپری نشود. با تکرار این روش، برگ‌هایِ گیاه، سیاه شده و خیلی سریع از بین خواهد رفت.

leeves.png  تغذیه:

جهت شادابی هر چه بیشتر پپرومیا چروک هر دو هفته یک‌بار در فصول رشد (بهار و تابستان) می‌توان از کود‌های قابل حل در آب (جامد یا مایع) مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور درج شده بر روی محصول استفاده کرد.

crops.png  تکثیر:

تکثیر پپرومیا چروک به دو روش زیر صورت می‌گیرد:

check.png  روش اول:تقسیم بوته

پپرومیا چروک را می‌توان با استفاده از این روش در فصل بهار تکثیر کرد. جهت انجام این روش باید گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرد، به شکلی که ریشه‌هایِ گیاه آسیبی نبیند. سپس سعی در تمیز کردن ریشه‌های گیاه نمائید، این نکته را به یاد داشته باشید که ریشه‌های گیاهِ پپرومیا چروک نازک و ظریف بوده و هنگام تمیز کردن ریشه‌ها باید مراقب بود تا آسیب جدی به گیاه و ریشه‌ها وارد نشود، در این هنگام می‌توان بوتهِ گیاه را به وسیله قیچی مناسب تقسیم کرده و در گلدان حاوی خاک‌برگ، پیت‌ماس، ورمی‌کمپوست و پوکه با سایز مناسب (یا ماسه) کاشت.

check.png  روش دوم:

جهت انجام این روش برگ‌ها را از گیاهِ مادر به وسیله قیچی مناسب با حفظ دُمبرگ جدا کنید، سعی شود دُمبرگ حدود ۳ سانتی‌متر باشد. سپس برگ و دُمبرگ را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کرده و در ظرف حاوی پیت‌ماس، خاک‌برگ و پوکه با سایز مناسب (یا ماسه) قرار دهید. به قلمه برگ مقدار کمی آب دهید، این نکته مهم را به یاد داشته باشید که در صورت مرطوب بودن مدام قلمه برگ احتمال سیاه شدن آن وجود دارد. قلمه را در مکان پر نور و دمای ۲۰ الی ۲۲ درجه سانتی‌گراد قرار دهید، پس از گذشت مدت زمان حدود ۲ ماه قلمه‌ها ریشه‌دار خواهند شد.

3.jpg

pruners.png  هرس:

پپرومیا چروک نیاز به هرس نداشته و در صورت خشک شدن و تغییر رنگ در برگِ گیاه، آن را به وسیله قیچی مناسب از گیاه جدا نمائید.

flowers-pot.png  تعویض گلدان:

ریشه‌هایِ پپرومیا چروک کوچک و سطحی بوده و خاک را تسخیر نمی‌کنند، لذا نیاز چندانی به تعویض گلدان ندارد. در صورتی که گلدان پُر از ریشه شده باشد می‌توان گلدان را با یک سایز بزرگ‌تر تعویض نمود.

bacteria.png  آفت و بیماری:

checked.png کنه قرمز تارعنکبوتی: با نام‌های کنه دو نقطه‌ای (Two-Spotted Spider) و کنه قرمز تارعنکبوتی (Red Spider Mite) شناخته می‌شود. کنه قرمز تارعنکبوتی یکی از آفات بسیار مهم و خطرناک برای گیاهان می‌باشد و در صورتی که به موقع با این آفت مبارزه نشود، گیاه حتماً از بین خواهد رفت. این آفت، خزنده، بدون بال، دارای شش یا هشت پا (تعداد پا بستگی به مرحله رشد کنه دارد) و بسیار ریز (حدود ۵/۰ میلی‌متر طول) می‌باشد. برای مشاهده این آفت باید از ذره‌بین بزرگ و قوی استفاده کرد. این آفت از شیره گیاه تغذیه کرده و باعث ضعیف شدن گیاه می‌شود. کنه قرمز تارعنکبوتی در فصل بهار پدیدار شده و با گرم شدن هوا چرخه  زندگی این آفت سرعت بیشتری پیدا می‌کند و تا سرد شدن هوا و آغاز فصل‌های سرد امکان دارد به فعالیت خود ادامه دهد. این کنه به اندازه‌ای کوچک است که حتی می‌تواند فصل سرما را هم در لابه‌لای شیار‌های خیلی کوچک سپری کند و در فصل بهار مجدداً شروع به فعالیت کند.

روش‌های شیمیایی دفع کنه قرمز تارعنکبوتی:

الف) آبامِکتین (Abamectin): این آفت‌کش با نام تجاری وِرتیمِک (Vertimec) و فرمولاسیون (%EC1.8) در بازار وجود دارد. دارای خاصیت‌های تماسی و گوارشی می‌باشد، در آب به مقدار کم حل شده و از طریق گوارشی و تماسی اثر سمیت زیادی دارد. اثر سیستمیک ضعیفی دارد و به گونه‌ای عمل می‌کند که پس از اسپری کردن روی گیاه خیلی سریع به داخل برگ نفوذ کرده و به مدت چند هفته می‌تواند اثر بخش باشد. همچنین اگر مقداری از این سم جذب گیاه نشود، سریعاً تجزیه می‌گردد. به منظور جلوگیری از بروز مقاومت در آفت، غالباً توصیه می‌شود بیشتر از دو بار در طول یک فصل سم‌پاشی صورت نگیرد و در یک دوره    سم‌پاشی فاصله زمانی بار دوم نباید کمتر از هفت روز باشد. توجه داشته باشید که این سم به هیچ وجه نباید با سیستم آبیاری مورد استفاده قرار گیرد. آبامِکتین با اکثر حشره‌کش‌های رایج سازگار است ولی با فرمولاسیون‌های ULV ناسازگار بوده و نمی‌توان آن را با این فرمولاسیون‌ها مخلوط کرد.

ب) مِتاسیستوکس-‌آر (Metasystox-R): این آفت‌کش با نام اُکسی‌دیمتون‌متیل (Oxydemeton Methyl) و فرمولاسیون (%EC25) در بازار وجود دارد. دارای خاصیت‌های تماسی، گوارشی و سیستمیک بوده و دارای اثر فوری و تأثیری طولانی می‌باشد. این آفت‌کش پس از سم‌پاشی توسط شاخ و برگِ گیاه جذب شده و با جریان شیره نباتی به تمام قسمت‌های گیاه منتقل می‌شود. همچنین مِتاسیستوکس-آر را با اکثر آفت‌کش‌ها به استثنای ترکیبات قلیایی، می‌توان مخلوط کرد.

checked.png شپشک آردآلود: شته‌ی پشمالو یا شپشک آردآلود حشره‌ای است که طول آن به سه میلی‌متر می‌رسد، دارای سپر محافظ بوده، پوششی پشمالو و آرد مانند داشته و به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. بر روی گیاه به راحتی حرکت می‌کند و تمام سطح گیاه را فرا گرفته و حتی به داخل خاک و ریشه هم سرایت می‌کند. در صورتی که این آفت کنترل نشود و از بین نرود گیاه حتماً از بین می‌رود. گیاهی که به این آفت بیمار شده باشد، رشدش متوقف شده و حالت چروکیده می‌گیرد. شپشک آردآلود به دلیل داشتن سپر محافظ، اثر بخشی سموم تماسی را کم کرده و در مقابل این سموم مقاومت می‌کند. همچنین به دلیل این که امکان دارد شپشک آردآلود در خاک هم نفوذ پیدا کند، باید از سم سیستمیک در برخورد با این آفت استفاده کرد.

روش‌های شیمیایی دفع شپشک آردآلود:

الف) مالاتیون (Malathion): این آفت‌کش در بازار با نام تجاری مالتوس و فرمولاسیون (%EC57) وجود دارد. دارای خاصیت‌های تماسی، گوارشی، تدخینی (تنفسی) و غیرسیستمیک می‌باشد. مالاتیون را با اکثر  حشره-کش‌ها می‌توان مخلوط کرد ولی با ترکیبات قلیایی و ترکیبات پایدار از نظر باقیمانده ناسازگار است. این سم را می‌توان به صورت پاششی بر روی گیاه استفاده کرد، همچنین از این سم می‌توان به صورت آبیاری برای کنترل آفت در خاک و ریشه هم استفاده کرد. تکرار استفاده از این سم طبق راهنمای درج شده بر روی محصول توصیه می‌شود.

ب) فن‌پروپاترین (Fenpropathrin): این آفت‌کش در بازار با نام تجاری دانیتول (Danitol) و فرمولاسیون (%EC10) وجود دارد. فن‌پروپاترین حشره‌کش و آفت‌کش پیریتروئیدی با خاصیت‌های غیرسیستمیک و اثر تماسی و گوارشی می‌باشد. این آفت‌کش خاصیت دورکنندگی حشرات را دارد و در برابر نور خورشید پایداری زیادی دارد (البته تحت تابش مستقیم اشعه ماورای بنفش تجزیه می‌شود) ولی زمانی که به مدت طولانی در برابر نور قرار بگیرد، اکسید شده و از اثر آن کاسته می‌شود. چون خاصیت تبخیر شدن کمی دارد، دوام آن روی گیاه تا حد مناسبی (۱۰ روز) می‌باشد. نیمه عمر فن‌پروپاترین در آب رودخانه ۲ تا ۷ هفته و در آب مقطر ۶ هفته می‌باشد، همچنین دوره فعال ماندن آن در خاک ۱ تا ۵ روز و در گیاه ۴ تا ۶ روز است.

ج) دیمتوات (Dimethoate): این آفت‌کش در بازار با نام تجاری رُکسیون (Roxion) و با فرمولاسیون (%EC40) وجود دارد. دارای خاصیت‌های تماسی، گوارشی و خاصیت بسیار قوی سیستمیک می‌باشد. این ترکیب برای زنبور عسل بسیار خطرناک است. همچنین این آفت‌کش را می‌توان با اکثر حشره‌کش‌ها و   کنه‌کش‌های رایج مخلوط کرد.

د) ایمیداکلوپراید (Imidacloprid): این آفت‌کش با نام تجاری کُنفیدور (Confidor) با فرمولاسیون (%SC35) و گاچو (Gaucho) با فرمولاسیون (%WS70) در بازار وجود دارد. دارای خاصیت‌های تماسی، گوارشی و سیستمیکِ بسیار زیاد می‌باشد. این ترکیب به صورت سوسپانسیون (%SC35) برای محلول‌پاشی و پودر خیس شونده (%WS70) برای ضد عفونی کردن بذر فرموله می‌شود. کُنفیدور و گاچو به مقدار توصیه شده به خوبی با گیاه سازگار است و به راحتی با سموم دیگر قابل مخلوط کردن می‌باشد.

سایر مشخصات محصول

نور : متوسط
خاک : خاک لیمونی
گلدهی : بدون گل
هیچ نظری ارسال نشده

نوشتن نقد و نظر

پپرومیا چروک

پپرومیا چروک

فروش پپرومیا چروک |

نوشتن نقد و نظر