اکسالیس

فروش اکسالیس | گیاه ( oxalis regnellii اکسالیس ) گیاهی علفی و چندساله از خانواده ( oxalidaceae اکسالیداسه ) بوده که بومی جنوب آمریکا و به خصوص برزیل میباشد. اکسالیس ( گیاه عشق ) دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود. این گیاه مناسب برای باغها، نگهداری داخل منزل ، پاسیو ها و مرزبندی میباش  (اطلاعات بیشتر در پایین همین صفحه)
  • عدد
موجود
65,000 تومان
تخفیف 15,000 تومان
50,000 تومان

ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن
ارسال سریع و مطمئن به سراسر کشور در کمترین زمان و بالاترین کیفیت و تازگی
پرداخت در محل
پرداخت در محل
تنها در استان های دارای نمایندگی رسمی میوه باران
ضمانت عدم تطابق
ضمانت عدم تطابق
ضمانت تطابق تمامی محصولات با تصاویر
 ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت
ضمانت بازگشت در صورت مغایرت محصول ۲ ساعت پس از تحویل (درصورت استفاده یا برش محصولات از بازگشت محصول معذوریم)

گیاه ( oxalis regnellii اکسالیس ) گیاهی علفی و چندساله از خانواده ( oxalidaceae اکسالیداسه ) بوده که بومی جنوب آمریکا و به خصوص برزیل میباشد.

اکسالیس ( گیاه عشق ) دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود.
این گیاه مناسب برای باغها، نگهداری داخل منزل ، پاسیو ها و مرزبندی میباشد.

این گیاه در بهترین شرایط نگهداری که جایی مرطوب ، نیم سایه و خنک میباشد حدود ۱۰ سال عمر میکند.

ویژگی دیگه ی این گل توانایی حرکت برگها یا همون فوتوناستیک علمی هستش که شب ها میبنده و روز ها باز میشه که قطعا از نظر تکاملی و اکولوژی دلایل مهمی داره!!

معرفی کلی اکسالس یا شبدر زینتی

نام این گیاه oxalis regnellii (اکسالیس ) که برخی به اشتباه بهش اگزالیس میگن، گیاهی علفی و چندساله از خانواده  oxalidaceae  ( اکسالیداسه ) بوده که بومی جنوب آمریکا و به خصوص برزیل میباشد.

اکسالیس ( گیاه عشق ) دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود. این گیاه مناسب برای باغها، نگهداری داخل منزل ، پاسیو ها و مرزبندی میباشد.

این گیاهان خانواده اگزالیس اسید اگزالیک دارند بنابراین خوردنش میتونه اذیت کنه بچه ها و حیونات رو.همینطور گلهاش رو باید عقیم کنید تا ایجاد حساسیت براتون نکنه! هر برگ گیاه از ۳ برگ مثلثی تشکیل شده برای همین بهش میگن Train.

گیاه اکسالیس ، گیاهی چندساله و متراکم بوده که ارتفاعی بین ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر و گستردگی بین ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر دارد این گیاه سرعت رشدی متوسط دارد وبین ۵ تا ۱۰ سال عمر میکند.
این گیاه کوچک و ظریف دارای ساقه ای نازک میباشد. برگها قرمز و بنفش رنگ، سه گوش و به صورت ۳ تایی میباشند.( برگها ظاهری پروانه شکل داشته وبسیار زیبا میباشند.)
شاخ و برگ گیاه در طول روز باز و بسته میشوند. این گیاه دارای گلهایی کوچک به رنگهای سفید، صورتی و یا بنفش میباشند . گلها معطر بوده و فصل شکوفایی آنها اواخر بهار و اوایل تابستان است.
( در مورد اکسالیس، برگها جنبه زینتی به گیاه میدهند، نه گلها)
این گیاه حاوی اسید اگزالیک بوده که در برگها و ساقه ها ی گیاه میباشد و یک مکانیسم دفاعی برای گیاه محسوب میشود ، این اسید باعث ترش مزه شدن برگها و شاخه ها میشود و لذا علفخواران از این گیاه تغذیه نمیکنند. اسید اگزالیک ، اسیدی قوی محسوب میشود و در صورت بلعیده شدن توسط انسان باعث تحریک دهان و گلو میشود.

این گیاه دارای دوره خواب میباشد.

نیازها و شرایط نگهداری اکسالیس یا شبدر زینتی

خاک :

مخلوطی از خاک گلدان ، مرطوب و خوب زهکشی شده برای رشد این گیاه مناسب است.هر ترکیب خاکی که تهویه خوب،غنی از مواد غذایی باشه واسه این گیاه مناسبه مثل ترکیب خاک برگ و خاک باغچه یا ترکیب پیت ماس با پرلیت نصف نصف ترکیب خوبیه.

دما:

دمای بین ۱۶ تا ۳۴ درجه مناسب است. این گیاه به طور کلی مناطق خنک را میپسندد ودر برابر سرما مقاوم است ولی در معرض گرمای شدید از بین خواهد رفت.این گل برای سبز نشدن و شادابی به هوای خنک نیاز داره مثل دمای ۱۶ تا ۲۴ درجه دمای معمولی اتاق در بهار.این گل در زمستون و یا با خشکی و گرما و سرماو تاریکی هوا به یک دوره ی استراحت میره که طی این دوره برگها همه کف بر و  آبیاری قطع میشود.بعد از بیدار شدن از خواب و در بهار گلهای شیپوری درشت و زرد رنگی میده که اگه چیده بشه بهتره چون با برگها رقابت میکنه و رشد گیاه رو میگیره البته اگه گل دوست دارید که نگهش دارید ولی گرده ها و اندام های جنسیش رو ببچینید چون تو بهار حساسیت زا هستش.

نور:

شرایط سایه ، نیم سایه برای رشد این گیاه مناسب است . در معرض آفتاب کامل اگر این گیاه قرار داشته باشد از بین خواهد رفت.کلا طبق قاعده و تجربه گیاهانی که برگها و رنگدانه ی قرمز یا همون آنتوسیانین دارند،نیاز به نور زیاد و هوایی خنک دارند وگرنه رنگ برگها سبز میشه نمونش درخت افرا قرمز هست که توی هوای داغ تابستون به سبزی میزنه و دوباره با سرد شدن هوا سرخ میشه! افرا باید زیر سایه درخت کاشته بشه .این شبدر زینتی هم باید جای روشن  بدون اشعه مستقیم آفتاب نگهش دارید

آبیاری:

آبیاری به صورت منظم و متوسط صورت گیرد. از آبیاری بیش از اندازه گیاه بپرهیزید.

همینطور که گفته شد این گیاه نگهداریش راحته و فقط کافیه همین نکات را رعایت کنید سعی کنید بین دو آبیاری خاکش خشک بشه البته بازم بستگی به دمای اتاق و شرایط اتاقتون داره در کل هفته ای ۱ بار آبیاری براش کافیه.عنایت بفرمایید که این گل ریزوم داره یا به قول باغبون های سنتی پیازیه اگه زیادی آبش بدید پیازش میپوسه همینطور توی موقع استراحت گیاه آبیاریشو متوقف کنید.

کوددهی:

هر ۲ هفته یکبار صورت گیرد.از کود مایع رقیق شده استفاده کنید.

تعویض گلدان :

در فصل زمستان که گیاه در حال استراحت کردنه ،باید گلدون رو تعویض کنید البته ترجیحا هر ۲ سال یکبار تا گیاه ریشه پر بشه و قوی بشه،موقع استراحت که گیاه رو کف بر کردید ،۲ هفته بعدش گلدان را تعویض کنید

تکثیر:

موقع تعویض گلدون میتونید پیازچه ها و اصطلاحا بچه های گل رو ازش جدا کنید تا هم مادر یه نفسی بکشه هم گیاهتون تکثیر شده باشه

مشکلات و بیماری های اکسالیس

برگ ها زرد شده و گیاه در حال مرگ هست:

طبق مطالب بالا که بهتون گفتیم اگر دیدید گیاه در تابستان و یا زمستان ریزش برگ داره داره وارد خواب زمستانی و یا تابستانی میشه،در چنین وضعی شما باید شاخ و برگهارو همرو از ته قیچی کنید و آبیاری رو کم کنید و بذارید گلدون رو جای خنک تا مدت ۱ ماه خودش شروع به جوونه زدن و برگ دادن بکنه باید اینم بگم که شبدر سبز بیشتر از شبدر قرمز خواب میره

زرد شدن برگ گیاه

ریختن و زرد شدن  برگ های پایینی و پیر نشانه آبیاری بیش از حد هستش شما باید بین دو آبیاری خاک گلدونتون کاملا خشک بشه و اگر زرد شدن برگهای جوان رو داشتید یعنی گیاه به کم آبی دچار شده.

گیاه قد میکشه ولی بدقواره:

کمبود نور داره و گیاه رو به جای پر نور منتقل کنید

سایر مشخصات محصول

نور : کم
دما : 16-30 درجه سانتیگراد
آبیاری : زمستان 7 روز یکبار- تابستان 4 روز یکبار
خاک : خاک گلدانی
تغذیه : کودهی هر دو هفته یکبار
گلدهی : گلدار
هیچ نظری ارسال نشده

نوشتن نقد و نظر

اکسالیس

اکسالیس

فروش اکسالیس | گیاه ( oxalis regnellii اکسالیس ) گیاهی علفی و چندساله از خانواده ( oxalidaceae اکسالیداسه ) بوده که بومی جنوب آمریکا و به خصوص برزیل میباشد.

اکسالیس ( گیاه عشق ) دارای برگهایی بنفش رنگ و بسیار زیبا میباشد و به دلیل برگهایش ، گیاه زینتی بسیار محبوبی شمرده میشود.
این گیاه مناسب برای باغها، نگهداری داخل منزل ، پاسیو ها و مرزبندی میباش  (اطلاعات بیشتر در پایین همین صفحه)

نوشتن نقد و نظر